For all your dictionary needs!
Tip. You can look up words, expressions, names, titles...

74354

Film

74354 a.k.a. Omnibus was an arts-based BBC television documentary series, broadcast mainly on BBC1 in the United Kingdom. The programme was the successor to the long-running arts-based series 'Monitor'.

  • begun on and completed on (12 years ago)
  • country: United Kingdom
  • regular cast:
  • genre: Documentary film
  • some of the awards:
      • British Academy Television Award for Best Actress (The Confessions Of Marian Evans) nomination for Sheila Allen
      • British Academy Television Award for Best Actor (For the episode: F. Scott Fitzgerald: A Dream Divided., For the episode: A Bit of a Holiday.) nomination for Edward Woodward
      • British Academy Television Award for Best Specialised Programmes (Dream Divided, Down These Mean Streets a Man Must Go) nomination for Fred Burnley
      • British Academy Television Award for Best Specialised Programmes nomination for Norman Swallow
      • British Academy Television Award for Best Specialised Programmes (Woman From The Shadows, The Confessions Of Marian Evans) nomination for Don Taylor
      • British Academy Television Award for Best Actor (For the episode: F. Scott Fitzgerald: A Dream Divided., For the episode: A Bit of a Holiday.), received by Edward Woodward
      • British Academy Television Award for Best Specialised Programmes (Down These Mean Streets a Man Must Go, Dream Divided), received by Fred Burnley
      • British Academy Television Award for Best Specialised Production (Dance of the Seven Veils) nomination for Ken Russell
      • British Academy Television Award for Best Specialised Production (I Regret Nothing) nomination for Michael Houldey
      • British Academy Television Award for Best Specialised Production (A Requiem For Modigliani) nomination for Fred Burnley
      • British Academy Television Award for Best Actor (Mystery and Imagination: Season 5, Episode 2: Sweeney Todd, BBC Play of the Month: Season 6, Episode 3: Uncle Vanya, Omnibus: Season 4, Episode 5: John Clare "I Am...") nomination for Freddie Jones
      • British Academy Television Award for Best Specialised Production nomination for Norman Swallow
      • British Academy Television Award for Best Specialised Production, received by Norman Swallow
      • British Academy Television Award for Best Specialised Programmes (For episode "Who Needs a Conductor?") nomination for Herbert Chappell
      • British Academy Television Award for Best Specialised Series nomination for Michael Wooller
      • British Academy Television Award for Best Specialised Programmes (For episode "Vincent the Dutchman - Van Gogh".) nomination for Mai Zetterling
      • British Academy Television Award for Best Specialised Programmes (For episode "Vincent the Dutchman - Van Gogh"., Winner: Mai Zetterling And The Production Team), received by Mai Zetterling
      • British Academy Television Award for Best Specialised Programmes (Colette - A Window On The War) nomination for Colin Nears
      • British Academy Television Award for Best Specialised Programmes (Colette - A Window On The War), received by Colin Nears
      • British Academy Television Award for Best Specialised Programmes (Joseph Conrad) nomination for Colin Nears
      • British Academy Television Award for Best Specialised Series nomination for Michael Wooller
      • British Academy Television Award for Best Specialised Programmes (The Goldwyn Touch) nomination for Gavin Millar
      • British Academy Television Award for Best Specialised Series nomination for Michael Wooller
      • British Academy Television Award for Best Specialised Programmes (Nijinsky, God Of The Dance) nomination for Colin Nears
      • British Academy Television Craft Award for Film Cameraman (Etc) nomination for Philip Bonham-Carter
      • British Academy Television Craft Award for Graphic Design (For Art or Money) nomination for Bob Blagden
      • British Academy Television Craft Award for Film Editor (Tilford, Etc) nomination for Dave King
      • British Academy Television Craft Award for Film Cameraman nomination for Philip Bonham-Carter
      • British Academy Television Craft Award for Film Cameraman (A Day In The Garden) nomination for John Hooper
      • British Academy Television Craft Award for Graphic Design (For Art or Money), received by Bob Blagden
      • British Academy Television Craft Award for Graphic Design nomination for Bob Blagden
      • British Academy Television Award for Best Programme/Series without Category nomination for Leslie Megahey
      • British Academy Television Award for Best Programme/Series without Category, received by Leslie Megahey
      • British Academy Television Award for Best Single Documentary (Leonard Bernstein's West Side Story) nomination for Christopher Swann
      • British Academy Television Craft Award for Film Editor (Leonard Bernstein's West Side Story) nomination for Howard Billingham
      • British Academy Television Award for Best Single Documentary (Leonard Bernstein's West Side Story), received by Christopher Swann
      • British Academy Television Huw Wheldon Award For The Best Arts Programme or Series (The Bolshoi Ballet) nomination for Michael Houldey
      • British Academy Television Award for Best Single Documentary (The Mission) nomination for Robin Lough
      • British Academy Television Huw Wheldon Award For The Best Arts Programme or Series (George Gershwin Remembered) nomination for Peter Adam
      • British Academy Television Award for Best Arts Programme (Art In The Third Reich) nomination for Peter Adam
      • British Academy Television Award for Best Arts Programme (Art In The Third Reich), received by Peter Adam
      • British Academy Television Award for Best Arts Programme (Bernstein) nomination for Humphrey Burton & Peter Maniura
      • British Academy Television Craft Award for Best Make up and Hair Design (Van Gogh) nomination for Joan Stribling
      • British Academy Television Craft Award for Sound Supervisor (Omnibus At The Proms) nomination for Paul Cunliffe
      • British Academy Television Craft Award for Best Make up and Hair Design (Van Gogh), received by Joan Stribling
      • British Academy Television Huw Wheldon Award For The Best Arts Programme or Series (Angela Carter's Curious Room, For The Best Arts Programme) nomination for Kim Evans
      • British Academy Television Craft Award for Editing - Factual (Eye Of The Storm: Ridley Scott) nomination for Malcolm Daniel
      • British Academy Television Huw Wheldon Award For The Best Arts Programme or Series (For The Best Arts Programme, Angela Carter's Curious Room), received by Kim Evans
      • British Academy Television Craft Award for Editing - Factual (Omnibus: Eye Of The Storm - Ridley Scott), received by Malcolm Daniel
      • British Academy Television Huw Wheldon Award For The Best Arts Programme or Series (Magic Lantern, For The Best Arts Programme) nomination for Dennis Marks
      • British Academy Television Huw Wheldon Award For The Best Arts Programme or Series (Jack Rosenthal - Jack The Lad) nomination for Anne Elletson & Randall Wright
      • British Academy Television Craft Award for Editing - Factual (Dudley Moore - After the Laughter) nomination for Andrew Fegen
      • British Academy Television Craft Award for Sound - Factual (Dudley Moore – After The Laughter) nomination for Michael Lax
      • British Academy Television Craft Award for Editing - Factual (Dudley Moore - After the Laughter), received by Andrew Fegen

Place

74354 is a Postal Code in Ottawa County.

Miscellanea

74354 a.k.a. Akalat: The akalats are medium-sized insectivorous birds in the genus Sheppardia. They were formerly placed in the thrush family, Turdidae, but are more often now treated as part of the Old World flycatcher family Muscicapidae.

Share this page


Privacy Policy | Cookies Policy
Keyword Tool | Romanian-English Dictionary